Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Så journalisttäta är kommuner i tätbefolkad region

Kommungrupper är en indelning av Sveriges kommuner och landsting (SKL), som används i statistiska sammanhang för att gruppera liknande kommuner.

Här ser du hur journalisttäta de olika kommungrupperna är. I hela riket går det 1,4 journalister på tusen invånare.

Klicka på en kommunggrupp, för att se vilka kommuner som ingår där.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Skara1.3337601371,325
Sala1.1885714291,226
Ystad1.1810476591,234
Eksjö1.1417583081,119
Simrishamn1.0596026491,120
Älmhult0.88250126070,914
Mariestad0.87932333980,921
Enköping0.8770861250,936
Falkenberg0.84909665550,836
Falköping0.77748406160,825
Katrineholm0.75283064320,825
Åmål0.73117231290,79
Motala0.72924017880,731
Leksand0.72183214120,711
Hällefors0.71994240460,75
Borlänge0.71153276020,736
Sölvesborg0.70846617070,712
Lidköping0.67136623030,726
Västervik0.66841196460,724
Kristinehamn0.66580666640,716
Ronneby0.64052380610,618
Laholm0.63139285260,615
Ulricehamn0.60261707990,614
Karlshamn0.57010737020,618
Kinda0.51051664280,55
Karlsborg0.44163109080,43
Nässjö0.43616842810,413
Mjölby0.41658776750,411
Flen0.36966299060,46
Säffle0.32617913760,35
Landskrona0.32180948880,314
Mark0.23637867860,28
Hedemora0.19892580070,23
Mellerud0.11261261260,11
Svenljunga00,00