Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Så journalisttäta är varuproducerande kommuner

Kommungrupper är en indelning av Sveriges kommuner och landsting (SKL), som används i statistiska sammanhang för att gruppera liknande kommuner.

Här ser du hur journalisttäta de olika kommungrupperna är. I hela riket går det 1,4 journalister på tusen invånare.

Klicka på en kommunggrupp, för att se vilka kommuner som ingår där.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Vara1.2167787381,219
Vimmerby1.1779333811,218
Tingsryd0.90497737560,911
Karlskoga0.90,927
Ludvika0.80924855490,821
Köping0.70994714840,718
Oskarshamn0.68519223450,718
Malå0.63938618930,62
Tidaholm0.63336236240,68
Götene0.61185468450,68
Hultsfred0.58347312380,68
Värnamo0.57053630410,619
Nybro0.56048099460,611
Herrljunga0.53390282970,55
Vaggeryd0.52990158970,57
Norsjö0.48030739670,52
Lindesberg0.47415836890,511
Ljungby0.47357109030,513
Sävsjö0.45114138770,55
Askersund0.45036930280,55
Arvika0.42625745950,411
Hofors0.42296711430,44
Hagfors0.41956868340,45
Avesta0.40892362220,49
Hylte0.3905487210,44
Sandviken0.37130354060,414
Ovanåker0.35001750090,44
Fagersta0.30527360150,34
Arboga0.29301882650,34
Torsås0.28914269190,32
Gällivare0.27394258160,35
Munkfors0.27322404370,31
Tranås0.27181299270,35
Tranemo0.25759917570,33
Gislaved0.24380050150,27
Vetlanda0.22534364910,26
Grums0.22306491190,22
Emmaboda0.22177866490,22
Örkelljunga0.20603688060,22
Tierp0.19806882890,24
Finspång0.18955549240,24
Filipstad0.18850141380,22
Mönsterås0.15310418740,22
Perstorp0.13954786490,11
Töreboda0.10997470580,11
Oxelösund0.086835706840,11
Gnosjö00,00
Uppvidinge00,00
Markaryd00,00
Olofström00,00
Gullspång00,00
Laxå00,00
Ljusnarsberg00,00