Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Så journalisttäta är turism- och besöksnäringskommuner

Kommungrupper är en indelning av Sveriges kommuner och landsting (SKL), som används i statistiska sammanhang för att gruppera liknande kommuner.

Här ser du hur journalisttäta de olika kommungrupperna är. I hela riket går det 1,4 journalister på tusen invånare.

Klicka på en kommunggrupp, för att se vilka kommuner som ingår där.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Gotland1.5559168551,689
Åre1.2369172221,213
Borgholm1.1231748411,112
Jokkmokk0.98931539371,05
Rättvik0.9311853990,910
Malung-Sälen0.90597946450,99
Båstad0.83033490170,812
Dorotea0.72332730560,72
Berg0.70691361520,75
Lysekil0.69993700570,710
Arjeplog0.6875214850,72
Storuman0.67238191290,74
Norrtälje0.6264791870,636
Valdemarsvik0.52397170550,54
Östhammar0.46722422090,510
Tanum0.32417537890,34
Strömstad0.31613056190,34
Sotenäs0.22393908860,22
Härjedalen0.19609765660,22
Älvdalen0.14150275930,11