Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Så journalisttäta är pendlingskommuner

Kommungrupper är en indelning av Sveriges kommuner och landsting (SKL), som används i statistiska sammanhang för att gruppera liknande kommuner.

Här ser du hur journalisttäta de olika kommungrupperna är. I hela riket går det 1,4 journalister på tusen invånare.

Klicka på en kommunggrupp, för att se vilka kommuner som ingår där.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Nora1.159420291,212
Höganäs1.1089108911,128
Strängnäs0.94604582410,932
Alingsås0.89367786740,935
Ydre0.81855388810,83
Bjurholm0.81732733960,82
Gagnef0.80112157020,88
Norberg0.7005253940,74
Trelleborg0.67577014490,729
Ängelholm0.6716250840,727
Tjörn0.59630292190,69
Orsa0.58685446010,64
Vännäs0.58186896310,65
Hjo0.56306306310,65
Sigtuna0.545120040,524
Essunga0.54298642530,53
Vadstena0.54054054050,54
Orust0.5316674420,58
Storfors0.4878048780,52
Lessebo0.48608579410,54
Smedjebacken0.46759562330,55
Aneby0.46707146190,53
Färgelanda0.46289152910,53
Tomelilla0.46132554210,56
Säter0.46019328120,55
Vänersborg0.44955705410,417
Mullsjö0.42235675070,43
Surahammar0.40391800460,44
Hallsberg0.39179835440,46
Munkedal0.39115978880,44
Boxholm0.37629350890,42
Svalöv0.37078235080,45
Krokom0.34192710110,35
Hallstahammar0.32012292720,35
Stenungsund0.31712054540,38
Heby0.29708853240,34
Tibro0.27654867260,33
Vårgårda0.27137042060,33
Osby0.23417375690,23
Vingåker0.22502250230,22
Skinnskatteberg0.22502250230,21
Östra Göinge0.21674734480,23
Degerfors0.20973154360,22
Alvesta0.20532826860,24
Ödeshög0.19127773530,21
Högsby0.17415534660,21
Bromölla0.16181229770,22
Kungsör0.12124151310,11
Klippan0.1194315060,12
Åtvidaberg0.087412587410,11
Ockelbo00,00