Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Så journalisttäta är större städer

Kommungrupper är en indelning av Sveriges kommuner och landsting (SKL), som används i statistiska sammanhang för att gruppera liknande kommuner.

Här ser du hur journalisttäta de olika kommungrupperna är. I hela riket går det 1,4 journalister på tusen invånare.

Klicka på en kommunggrupp, för att se vilka kommuner som ingår där.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Falun2.1966049272,2125
Luleå2.1604247082,2164
Umeå2.1012624322,1251
Karlstad1.7430870751,7154
Östersund1.7213983051,7104
Lund1.6908504291,7196
Karlskrona1.6804892091,7108
Kalmar1.625210891,6105
Sundsvall1.5716325461,6153
Växjö1.3588521151,4118
Uppsala1.2860590241,3267
Norrköping1.2065494171,2163
Gävle1.1505956621,2113
Helsingborg1.1483352841,1155
Örebro1.0890567361,1155
Uddevalla1.0469442321,056
Jönköping0.99188321521,0131
Västerås0.90565196490,9130
Skellefteå0.90233914070,965
Nyköping0.89766606820,948
Eskilstuna0.86267588180,987
Halmstad0.82877854830,879
Hässleholm0.79218901630,840
Linköping0.77784076680,8118
Skövde0.77250631190,841
Kristianstad0.67330999190,755
Trollhättan0.65068673830,737
Örnsköldsvik0.59779359820,633
Södertälje0.55410088980,651
Varberg0.52995925940,532
Borås0.52353084160,556