Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Så journalisttäta är förortskommuner till storstäderna

Kommungrupper är en indelning av Sveriges kommuner och landsting (SKL), som används i statistiska sammanhang för att gruppera liknande kommuner.

Här ser du hur journalisttäta de olika kommungrupperna är. I hela riket går det 1,4 journalister på tusen invånare.

Klicka på en kommunggrupp, för att se vilka kommuner som ingår där.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Solna3.3210530563,3247
Nacka2.9006072492,9278
Lidingö2.6817312552,7122
Värmdö1.9842254082,080
Vaxholm1.8574208381,921
Sundbyberg1.8019661961,879
Ekerö1.426908491,438
Danderyd1.3624400061,444
Lomma1.3088434191,330
Täby1.2611275961,385
Huddinge1.2003188051,2125
Tyresö1.1740209111,253
Sollentuna1.155067861,280
Nynäshamn1.0750695091,129
Vallentuna0.97151273941,031
Upplands-Bro0.95019399791,024
Österåker0.92506938020,938
Vellinge0.87919817130,930
Burlöv0.87305744720,915
Lerum0.85642317380,934
Öckerö0.79170295310,810
Salem0.68356947550,711
Järfälla0.62484023970,644
Mölndal0.62026846490,639
Staffanstorp0.60858981050,614
Haninge0.5964843940,649
Skurup0.59347181010,69
Bollebygd0.5791729410,65
Botkyrka0.57431138940,651
Härryda0.55149593270,620
Kungsbacka0.55041409060,643
Håbo0.54884742040,511
Kungälv0.54412112610,523
Lilla Edet0.53883457780,57
Partille0.52040536840,519
Upplands Väsby0.47842311740,520
Svedala0.2972798890,36
Ale0.17643530120,25