Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Så journalisttäta är kommuner i glesbefolkad region

Kommungrupper är en indelning av Sveriges kommuner och landsting (SKL), som används i statistiska sammanhang för att gruppera liknande kommuner.

Här ser du hur journalisttäta de olika kommungrupperna är. I hela riket går det 1,4 journalister på tusen invånare.

Klicka på en kommunggrupp, för att se vilka kommuner som ingår där.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Härnösand1.3774104681,434
Kiruna1.2470972741,229
Söderhamn1.1405647761,129
Bollnäs1.1387360031,130
Piteå1.1336501121,147
Hudiksvall1.1106295371,141
Arvidsjaur0.92392978130,96
Haparanda0.81724384510,88
Älvsbyn0.49049662780,54
Kramfors0.38002171550,47
Boden0.32411408820,39
Kalix0.30642887790,35
Mora0.30,36
Sunne0.22916507520,23
Lycksele0.16347882950,22
Eda0.11795234730,11