Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Stadsdelsområden i Stockholm

Här ser du hur många journalister som bor i respektive stadsdelsområde i Stockholm. Stockholms kommun är indelad i 14 sådana administrativa områden. Klicka på respektive område, får att se exakt vilka stadsdelar som ingår där.

I hela riket går det 1,4 journalister på tusen invånare.

områdejournalister
per tusen inv.
antal journalister
Södermalm10.375899507610,41315
Hägersten-Liljeholmen7.43248922357,4619
Skarpnäck7.10189677997,1322
Kungsholmen6.21912491186,2423
Norrmalm5.9776985866,0416
Enskede-Årsta-Vantör4.1376036984,1401
Östermalm3.72991989153,7264
Bromma3.55982254823,6264
Älvsjö3.1244256573,185
Farsta2.37022562382,4131
Spånga-Tensta1.40729747711,455
Hässelby-Vällingby1.3231609471,394
Skärholmen1.14717403471,141
Rinkeby-Kista0.40960104860,420