Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Alla kommuner

Här ser du hur många journalister som bor i varje svensk kommun. I hela riket går det 1,4 journalister på tusen invånare.

Klicka på en kommun, för att öppna kommunrapporten.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Stockholm4.8882015694,94460
Solna3.3210530563,3247
Nacka2.9006072492,9278
Lidingö2.6817312552,7122
Malmö2.2150452932,2703
Falun2.1966049272,2125
Luleå2.1604247082,2164
Umeå2.1012624322,1251
Värmdö1.9842254082,080
Vaxholm1.8574208381,921
Sundbyberg1.8019661961,879
Karlstad1.7430870751,7154
Östersund1.7213983051,7104
Lund1.6908504291,7196
Karlskrona1.6804892091,7108
Kalmar1.625210891,6105
Sundsvall1.5716325461,6153
Gotland1.5559168551,689
Ekerö1.426908491,438
Härnösand1.3774104681,434
Danderyd1.3624400061,444
Växjö1.3588521151,4118
Skara1.3337601371,325
Göteborg1.3239987721,3716
Lomma1.3088434191,330
Uppsala1.2860590241,3267
Täby1.2611275961,385
Kiruna1.2470972741,229
Åre1.2369172221,213
Vara1.2167787381,219
Norrköping1.2065494171,2163
Huddinge1.2003188051,2125
Sala1.1885714291,226
Ystad1.1810476591,234
Vimmerby1.1779333811,218
Tyresö1.1740209111,253
Nora1.159420291,212
Sollentuna1.155067861,280
Gävle1.1505956621,2113
Helsingborg1.1483352841,1155
Eksjö1.1417583081,119
Söderhamn1.1405647761,129
Bollnäs1.1387360031,130
Piteå1.1336501121,147
Borgholm1.1231748411,112
Knivsta1.1216350951,118
Hudiksvall1.1106295371,141
Höganäs1.1089108911,128
Örebro1.0890567361,1155
Nynäshamn1.0750695091,129
Simrishamn1.0596026491,120
Hammarö1.0500065631,116
Uddevalla1.0469442321,056
Trosa1.0118043841,012
Jönköping0.99188321521,0131
Jokkmokk0.98931539371,05
Vallentuna0.97151273941,031
Upplands-Bro0.95019399791,024
Strängnäs0.94604582410,932
Rättvik0.9311853990,910
Österåker0.92506938020,938
Arvidsjaur0.92392978130,96
Malung-Sälen0.90597946450,99
Västerås0.90565196490,9130
Tingsryd0.90497737560,911
Skellefteå0.90233914070,965
Karlskoga0.90,927
Nyköping0.89766606820,948
Alingsås0.89367786740,935
Älmhult0.88250126070,914
Mariestad0.87932333980,921
Vellinge0.87919817130,930
Enköping0.8770861250,936
Burlöv0.87305744720,915
Eskilstuna0.86267588180,987
Gnesta0.85787818130,99
Lerum0.85642317380,934
Falkenberg0.84909665550,836
Övertorneå0.84763721130,84
Båstad0.83033490170,812
Halmstad0.82877854830,879
Ydre0.81855388810,83
Bjurholm0.81732733960,82
Haparanda0.81724384510,88
Ludvika0.80924855490,821
Gagnef0.80112157020,88
Hässleholm0.79218901630,840
Öckerö0.79170295310,810
Linköping0.77784076680,8118
Falköping0.77748406160,825
Timrå0.77562326870,814
Skövde0.77250631190,841
Katrineholm0.75283064320,825
Vindeln0.7440476190,74
Åmål0.73117231290,79
Motala0.72924017880,731
Dorotea0.72332730560,72
Leksand0.72183214120,711
Hällefors0.71994240460,75
Borlänge0.71153276020,736
Köping0.70994714840,718
Sölvesborg0.70846617070,712
Berg0.70691361520,75
Åsele0.70497003880,72
Norberg0.7005253940,74
Lysekil0.69993700570,710
Arjeplog0.6875214850,72
Oskarshamn0.68519223450,718
Salem0.68356947550,711
Trelleborg0.67577014490,729
Kristianstad0.67330999190,755
Storuman0.67238191290,74
Ängelholm0.6716250840,727
Lidköping0.67136623030,726
Västervik0.66841196460,724
Kristinehamn0.66580666640,716
Trollhättan0.65068673830,737
Ronneby0.64052380610,618
Malå0.63938618930,62
Pajala0.63341250990,64
Tidaholm0.63336236240,68
Laholm0.63139285260,615
Bengtsfors0.63058328950,66
Norrtälje0.6264791870,636
Järfälla0.62484023970,644
Mölndal0.62026846490,639
Nykvarn0.61677631580,66
Götene0.61185468450,68
Staffanstorp0.60858981050,614
Hörby0.60301507540,69
Ulricehamn0.60261707990,614
Örnsköldsvik0.59779359820,633
Haninge0.5964843940,649
Tjörn0.59630292190,69
Skurup0.59347181010,69
Orsa0.58685446010,64
Hultsfred0.58347312380,68
Vännäs0.58186896310,65
Bollebygd0.5791729410,65
Botkyrka0.57431138940,651
Värnamo0.57053630410,619
Kävlinge0.57041237460,617
Karlshamn0.57010737020,618
Nordmaling0.56585089830,64
Hjo0.56306306310,65
Nybro0.56048099460,611
Söderköping0.56006720810,68
Södertälje0.55410088980,651
Härryda0.55149593270,620
Kungsbacka0.55041409060,643
Håbo0.54884742040,511
Sigtuna0.545120040,524
Kungälv0.54412112610,523
Essunga0.54298642530,53
Vadstena0.54054054050,54
Lilla Edet0.53883457780,57
Herrljunga0.53390282970,55
Orust0.5316674420,58
Varberg0.52995925940,532
Vaggeryd0.52990158970,57
Forshaga0.52835505460,56
Nordanstig0.52714812860,55
Valdemarsvik0.52397170550,54
Borås0.52353084160,556
Partille0.52040536840,519
Kinda0.51051664280,55
Älvsbyn0.49049662780,54
Storfors0.4878048780,52
Lessebo0.48608579410,54
Mörbylånga0.48242591320,57
Norsjö0.48030739670,52
Upplands Väsby0.47842311740,520
Lindesberg0.47415836890,511
Ljungby0.47357109030,513
Smedjebacken0.46759562330,55
Östhammar0.46722422090,510
Aneby0.46707146190,53
Bräcke0.46410891090,53
Färgelanda0.46289152910,53
Tomelilla0.46132554210,56
Säter0.46019328120,55
Sävsjö0.45114138770,55
Askersund0.45036930280,55
Vänersborg0.44955705410,417
Robertsfors0.44596402560,43
Höör0.44399340350,47
Karlsborg0.44163109080,43
Nässjö0.43616842810,413
Arvika0.42625745950,411
Hofors0.42296711430,44
Mullsjö0.42235675070,43
Ljusdal0.42225271830,48
Kil0.421620710,45
Hagfors0.41956868340,45
Mjölby0.41658776750,411
Avesta0.40892362220,49
Surahammar0.40391800460,44
Hallsberg0.39179835440,46
Munkedal0.39115978880,44
Hylte0.3905487210,44
Sorsele0.38865137970,41
Kramfors0.38002171550,47
Boxholm0.37629350890,42
Sandviken0.37130354060,414
Svalöv0.37078235080,45
Flen0.36966299060,46
Ovanåker0.35001750090,44
Krokom0.34192710110,35
Älvkarleby0.32654838360,33
Säffle0.32617913760,35
Sjöbo0.32569753560,36
Tanum0.32417537890,34
Boden0.32411408820,39
Landskrona0.32180948880,314
Hallstahammar0.32012292720,35
Stenungsund0.31712054540,38
Strömstad0.31613056190,34
Eslöv0.31046258930,310
Kalix0.30642887790,35
Fagersta0.30527360150,34
Sollefteå0.30376670720,36
Mora0.30,36
Vansbro0.29873039580,32
Svedala0.2972798890,36
Heby0.29708853240,34
Arboga0.29301882650,34
Vilhelmina0.2929973630,32
Överkalix0.2929973630,31
Torsås0.28914269190,32
Tibro0.27654867260,33
Gällivare0.27394258160,35
Munkfors0.27322404370,31
Tranås0.27181299270,35
Vårgårda0.27137042060,33
Habo0.27017291070,33
Tranemo0.25759917570,33
Gislaved0.24380050150,27
Mark0.23637867860,28
Osby0.23417375690,23
Sunne0.22916507520,23
Vetlanda0.22534364910,26
Vingåker0.22502250230,22
Skinnskatteberg0.22502250230,21
Sotenäs0.22393908860,22
Grums0.22306491190,22
Emmaboda0.22177866490,22
Östra Göinge0.21674734480,23
Ånge0.21034917960,22
Degerfors0.20973154360,22
Örkelljunga0.20603688060,22
Alvesta0.20532826860,24
Årjäng0.20410245940,22
Bjuv0.2015181030,23
Hedemora0.19892580070,23
Tierp0.19806882890,24
Härjedalen0.19609765660,22
Ödeshög0.19127773530,21
Kumla0.19059417730,24
Finspång0.18955549240,24
Filipstad0.18850141380,22
Grästorp0.17761989340,21
Ale0.17643530120,25
Högsby0.17415534660,21
Torsby0.16716817120,22
Lycksele0.16347882950,22
Bromölla0.16181229770,22
Mönsterås0.15310418740,22
Älvdalen0.14150275930,11
Perstorp0.13954786490,11
Lekeberg0.13633265170,11
Åstorp0.13312920190,12
Kungsör0.12124151310,11
Klippan0.1194315060,12
Eda0.11795234730,11
Mellerud0.11261261260,11
Töreboda0.10997470580,11
Åtvidaberg0.087412587410,11
Oxelösund0.086835706840,11
Strömsund0.084125515270,11
Gnosjö00,00
Uppvidinge00,00
Markaryd00,00
Olofström00,00
Dals-Ed00,00
Gullspång00,00
Svenljunga00,00
Laxå00,00
Ljusnarsberg00,00
Ockelbo00,00
Ragunda00,00