Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Tre kommuner i Västra Götaland utan en enda journalist

Tre kommuner i Västra Götalands län har inte en enda bofast journalist. Det gäller Dals-Ed, Gullspång och Svenljunga. I Grästorp, Mellerud och Töreboda bor en enda. Göteborg är den kommun i länet där det bor överlägset flest journalister, men inte den med högst ”journalisttäthet” – det har Skara. Borås, med den stora dagstidningen Borås Tidning, ligger överraskande lågt i journalisttäthet, troligen på grund av pendling. Jämfört med de andra storstäderna kommer också Göteborg påfallande långt ner på topplistan över journalisttätaste kommunerna, på plats 24. Malmö ligger exempelvis på plats 5.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Skara1.3337601371,325
Göteborg1.3239987721,3716
Vara1.2167787381,219
Uddevalla1.0469442321,056
Alingsås0.89367786740,935
Mariestad0.87932333980,921
Lerum0.85642317380,934
Öckerö0.79170295310,810
Falköping0.77748406160,825
Skövde0.77250631190,841
Åmål0.73117231290,79
Lysekil0.69993700570,710
Lidköping0.67136623030,726
Trollhättan0.65068673830,737
Tidaholm0.63336236240,68
Bengtsfors0.63058328950,66
Mölndal0.62026846490,639
Götene0.61185468450,68
Ulricehamn0.60261707990,614
Tjörn0.59630292190,69
Bollebygd0.5791729410,65
Hjo0.56306306310,65
Härryda0.55149593270,620
Kungälv0.54412112610,523
Essunga0.54298642530,53
Lilla Edet0.53883457780,57
Herrljunga0.53390282970,55
Orust0.5316674420,58
Borås0.52353084160,556
Partille0.52040536840,519
Färgelanda0.46289152910,53
Vänersborg0.44955705410,417
Karlsborg0.44163109080,43
Munkedal0.39115978880,44
Tanum0.32417537890,34
Stenungsund0.31712054540,38
Strömstad0.31613056190,34
Tibro0.27654867260,33
Vårgårda0.27137042060,33
Tranemo0.25759917570,33
Mark0.23637867860,28
Sotenäs0.22393908860,22
Grästorp0.17761989340,21
Ale0.17643530120,25
Mellerud0.11261261260,11
Töreboda0.10997470580,11
Dals-Ed00,00
Gullspång00,00
Svenljunga00,00