Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Sex av tio journalisttätaste kommunerna finns i länet

Sex av de tio ”journalisttätaste” kommunerna i landet finns i Stockholms län. Överlägset flest journalister bor det i Stockholms kommun – och tätast bor de på Södermalm.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Stockholm4.8882015694,94460
Solna3.3210530563,3247
Nacka2.9006072492,9278
Lidingö2.6817312552,7122
Värmdö1.9842254082,080
Vaxholm1.8574208381,921
Sundbyberg1.8019661961,879
Ekerö1.426908491,438
Danderyd1.3624400061,444
Täby1.2611275961,385
Huddinge1.2003188051,2125
Tyresö1.1740209111,253
Sollentuna1.155067861,280
Nynäshamn1.0750695091,129
Vallentuna0.97151273941,031
Upplands-Bro0.95019399791,024
Österåker0.92506938020,938
Salem0.68356947550,711
Norrtälje0.6264791870,636
Järfälla0.62484023970,644
Nykvarn0.61677631580,66
Haninge0.5964843940,649
Botkyrka0.57431138940,651
Södertälje0.55410088980,651
Sigtuna0.545120040,524
Upplands Väsby0.47842311740,520