Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Ingen journalist i Ockelbo

Journalisterna i Gävleborgs län är ovanligt jämnt spridda mellan olika orter. I de flesta län dominerar en stad kraftigt, men här bor mindre än hälften av journalisterna i Gävle. I Ockelbo bor däremot inte en enda.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Gävle1.1505956621,2113
Söderhamn1.1405647761,129
Bollnäs1.1387360031,130
Hudiksvall1.1106295371,141
Nordanstig0.52714812860,55
Hofors0.42296711430,44
Ljusdal0.42225271830,48
Sandviken0.37130354060,414
Ovanåker0.35001750090,44
Ockelbo00,00