Institutet för mediestudier, Norra Benickebrinken 2, 111 31 Stockholm, 08-656 78 30, info@mediestudier.se
Mediestudiers logotyp

Där bor journalisterna

Två kommuner i Örebro län utan en enda journalist

Två av tre journalister i Örebro län bor i residensstaden. I två kommuner – Laxå och Ljusnarsberg – bor däremot inte en enda. Tätast samlas dock journalisterna inte i Örebro, utan i småstaden Nora.

kommunjournalister
per tusen inv.
antal journalister
Nora1.159420291,212
Örebro1.0890567361,1155
Karlskoga0.90,927
Hällefors0.71994240460,75
Lindesberg0.47415836890,511
Askersund0.45036930280,55
Hallsberg0.39179835440,46
Degerfors0.20973154360,22
Kumla0.19059417730,24
Lekeberg0.13633265170,11
Laxå00,00
Ljusnarsberg00,00